Koolitused ja seminarid

10:00
Parda 12 (V korrus), Tallinn
10:00
Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskus
Body

Baaskoolituse eesmärgiks on anda koolitatavatele baasteadmised siseauditi läbiviimiseks, sh kontrollitehnikate põhimõtted ja riskijuhtimine ning teadmised siseauditi funktsiooni juhtimiseks.

Õpitulemusena teab osaleja peamisi siseauditi standardeid, oskab määrata organisatsiooni olulisi riske ning orienteerub siseauditi kui protsessi läbiviimises. 

Kursusel toimub kahel õppepäeval auditoorne õppetöö. Lisaks loengutele toimuvad arutelud, videode vaatamised ja harjutuste lahendamised teooria kinnitamiseks. Lektor jagab praktilisi näited ja lahendusi enda pikaajalise töökogemuse põhjal. Osalejatel on võimalus lisaks auditoorsele õppele sooritada kodutöö, mille arutelu toimub kas vahetult baaskoolitusel või saab koos lektoriga lahendada pärast baaskoolitust, et õpitut enda jaoks veelgi praktilisemaks muuta. Osalejalt eeldab koolitus aktiivset osavõttu ning rahvusvaheliste standardite iseseisvat läbitöötamist pärast koolitust.   

Esimene koolituspäev sobib ka ettevõtte juhtidele, kes on planeerimas siseauditi juhi funktsiooni rakendamist oma organisatsioonis, sest esimesel koolituspäeval on oluliseks lisainfoks organisatsiooni riskide hindamise temaatika.

Võimalik osaleda ka ainult ühel koolituspäeval – esimesel päeval antakse üldine ülevaade siseaudiitori tööst, teisel käsitletakse töö praktilist poolt.

                              

  • Päevakava 26. märtsil

9.50-10.00

Kogunemine ja osalejate registreerimine

10.00-11.30

Siseauditi raamistik

Valdkonna mõisted ja õigusraamid ning standardid (ka uued IIA standardid)

Siseauditeerimise roll juhtimises 

Organisatsiooniline sõltumatus ja siseaudiitorite objektiivsus

11.30-11.45

Kohvipaus

11.45-13.15

Sisekontroll

Valitsemine

Kolme kaitseliini mudel 

COSO mudel

Auditi objekt ja selle valik

13.15-14.00

Lõunapaus

14:00-15.30

Riskide hindamine

Asutuse riskide hindamine ja siseaudiitori roll selles

Auditi riskide hindamine

Koostöö juhatuse ja nõukoguga

15.30-15.45

Kohvipaus

15.45-16.30

Siseaudiitor

Siseaudiitori iga-aastane areng ja kutsesertifikaadid ning eetikakoodeksi nõuded

Siseauditi üksuse kvaliteedihindamine ja siseauditi juhi roll selles

Eesti Siseaudiitorite Ühing (ESAÜ)

 

  • Päevakava 27. märtsil

10.00-11.30

Auditi planeerimise protsess

Auditi liigid ja nende erinevused planeerimisel

Auditi ulatus ja piirangud 

Taustinfo koostamine ja analüüsimine

11.30-11.45

Kohvipaus

11.45-13.15

Auditi planeerimise protsess (jätkub)

Auditi valimi koostamine ja valimi kasutamise võimalused

Nõuandev töö 

Sobilike audititegevuste planeerimine 

Auditi planeerimise dokumendid

13.15-14.00

Lõunapaus

14:00-15.30

Auditi toimingute läbiviimine

Teiste II astme kontrollide kasutamine oma töös 

Audititehnikad ja -metoodikad

Auditi tööpaberid ja nõuded vormistamisele 

Koostöö auditeeritavaga

15.30-15.45

Kohvipaus

15.45-16.40

Aruande koostamine ja tutvustamine

Aruande struktuur 

Töö käigus kogutud informatsiooni esitamine lõpparuandes 

Siseaudiitori tähelepanekute kooskõlastamine auditeeritavaga 

Siseaudiitori soovituste täitmise seire

16.40-16.50

Kokkuvõtted

 

Soovituslik kirjandus baaskoolituse läbijale (täpsem info baaskoolituselt):

  • The Institute of Internal Auditors. 2024. „International Prefessional Practices Framework (IPPF), 2024 Edition“

  • The Institute of Internal Auditors. 2019.  „Sawyer’s Internal Auditing: Enhancing and Protecting Organizational Value, 7th Edition“

  • COSO. 2004. “Enterprise Risk Management – Integrated Framework”

  • COSO. 2009 „Internal  Control –  Integrated  Framework: Guidance  on  Monitoring Internal Control Systems“

  • IIA KOLME LIINI MUDEL

 

Lektor Siiri KoplimaaKoolitaja on Siiri Koplimaa, CGAP, Eesti Siseaudiitorite Ühingu liige ja auliige.

Siiri õppis Tartu Ülikoolis rahanduse ja krediidi erialal. Ta töötab siseauditi valdkonnas 1995. aastast, sh nii avalikus kui erasektoris ning audiitorifirmas teenuse pakkujana. Täna on ta Töötukassa siseauditi juht.

Siiri viib läbi erialaseid koolitusi ESAÜ-s ja TalTechis ning ta olnud tegev ESAÜ juhatuses.

 

Grupi suurus

Tulenevalt kursuse suunitlusest on maksimaalne osalejate arv 15.

 

Maht              

Koolituse läbimine annab 13 CPE tundi.

 

Toimumiskoht

ESAÜ koolitusklass, Tallinn, Parda 12 (5. korrus).

 

Osavõtutasu

ESAÜ liikmetele 390 eurot, teistele 545 eurot

Osavõtutasu sisaldab koolitusmaterjale ja kohvipause. Koolitusmaterjalid tehakse koolitustel osalejatele kättesaadavaks digitaalselt.

Koolituse arved saadame registreerunud osalejatele hiljemalt 5 tööpäeva jooksul peale koolituse toimumist.

 

Registreerimine*

  • ESAÜ liikmed: logi kodulehele sisse, vali esilehel Kalendrist sündmus ja kliki punasel nupul "Salvesta registreerimine". E-kirjaga saadame Sulle meeldetuletuse enne sündmust.

  • Mitteliikmed: loo endale konto, lisa oma kontaktandmed arve koostamiseks ning registreeru liikmetele toodud juhiste järgi.

  • Registreerimise tühistamiseks logi kodulehele sisse, vali esilehel Kalendrist sündmus, kliki punasel nupul "Tühista registreerimine". 

  • Registreeringut on võimalik tühistada kuni koolitusele registreerimise sulgemiseni. Registreerimine sulgub automaatselt kohtade täitumisel või hiljemalt 22. märtsil 2024.

*Registreerides koolitusele annad kinnituse, et oled tutvunud ja nõustud Eesti Siseaudiitorite Ühingu koolitustel osalemise põhimõtetega.

 

Lisateave: kirjuta ESAÜ koolituskoordinaator Deivile koolitus@siseaudit.ee 

Toimumise aeg
10:00 - 16:50
Body

Tehisintellekti üha ulatuslikum kasutamine nii ettevõtete, riigiasutuste kui inimeste poolt pakub võimalust luua ühiskonnale lisaväärtust peaaegu igas tööstusharus ning olulistes valdkondades nagu tervishoid, haridus, transport, riigijuhtimine, turvalisus ja keskkonnahoid. Samas on oluline silmas pidada, et tehisintellektiga kaasnevad ka märkimisväärsed ohud, mis on tingitud nende üha suuremast võimekusest teha keerukaid otsuseid ja toiminguid ilma inimeste osaluse või kontrollita.

Selleks, et realiseerida see sotsiaalne ja majanduslik kasu, mida tehisintellekt võib pakkuda ning kindlustada, et innovatsioon on vastutustundlik ja kestlik, on nii Euroopa Liidus kui laiemalt tekkinud mitmed olulised regulatiivsed arengud ja rahvusvahelised koostööinitsiatiivid.

Selle valguses on antud koolituse eesmärk vaadelda, millised on tehisintellektiga kaasnevad väljakutsed ja riskid ning kuidas me läbi õigusraamistiku, rahvusvahelise koostöö kui ka Eesti siseriiklike strateegiate üritame neid riske adresseerida. Osalejad omandavad mh teadmised Euroopa Liidu AI määruse sisust ja mõjust kui ka sellest, kuidas peavad AI süsteemide arendajad, rakendajad ja kasutajad tulevikus võimalikke riske tuvastama ning maandama.

Koolitusel tulevad käsitlusele järgmised teemapunktid:

  • Tehisintellekti kasutuselevõtuga kaasnevad väljakutsed ning üldised arengud väljakutsete adresseerimiseks.

  • Euroopa Liidu AI määruse sisu ja mõju.

  • Ülevaade nõuetest tehisintellekti arendavatele ja kasutavatele asutustele, sh ülevaade sellest, kuidas tagada tehisintellektisüsteemide kvaliteet, läbipaistvus ja inimjärelevalve.

 

Päevakava

9.50 - 10.00                 Koolituskeskkond liitumiseks avatud

10.00 - 11.30              Koolitus

11.30 - 11.45                Paus

11.45 - 13.15              Koolitus

 

Toimumiskoht

Koolitus toimub veebikoolituse vormis MS Teams keskkonnas. Koolitusel osalemise lingi saadame registreerunutele hiljemalt päev enne veebiseminari toimumist e-kirjaga.

 

Lektor

Koolitust viib läbi Henrik Trasberg. Henrik on Justiitsministeeriumi uute tehnoloogiate ja digitaliseerimise õigusnõunik. Muuhulgas esindab ta Eestit Euroopa Liidu AI määruse läbirääkimistel ning on seotud ka teiste tehisintellekti ja andmemajandust puudutavate võtmeregulatsioonide läbirääkimistega. Henrik kuulub ka Eesti andmete ja tehisintellekti strateegia ning tegevuskava koostamise juhtrühma, kus tema vastutusala on tehisintellekti usaldusväärsuse ning inimkesksuse edendamine. Lisaks on Henrik intellektuaalomandi õiguse lektor Tartu Ülikoolis ning töötanud ka Hedman Partners advokaadibüroos tehnoloogiaõiguse nõunikuna.

 

Maht

Koolituse läbimine annab 3,6 CPE tundi.

Koolitusel osalejad saavad koolituse läbimist tõendava digi-tunnistuse, mille leiad kodulehelt, oma kontolt "Minu sündmused" menüüpunktist (vajalik on kodulehele sisselogimine).

 

Osavõtutasu

ESAÜ liikmetele 110 eurot, teistele 160 eurot

Osavõtutasu sisaldab koolitusmaterjale, mis tehakse koolitusel osalejatele kättesaadavaks digitaalselt. Koolituse arve esitatakse registreerunud osalejatele hiljemalt 5 tööpäeva jooksul peale koolituse toimumist.

 

Registreerimine*

  • ESAÜ liikmed: logi kodulehele sisse, vali esilehel Kalendrist sündmus ja kliki punasel nupul "Salvesta registreerimine". E-kirjaga saadame Sulle meeldetuletuse enne sündmust.

  • Mitteliikmed: loo endale konto, lisa oma kontaktandmed arve koostamiseks ning registreeru liikmetele toodud juhiste järgi.

  • Registreerimise tühistamiseks logi kodulehele sisse, vali esilehel Kalendrist sündmus, kliki punasel nupul "Tühista registreerimine". 

  • Registreeringut on võimalik tühistada kuni koolitusele registreerimise sulgemiseni. Registreerimine sulgub automaatselt kohtade täitumisel või hiljemalt 26. veebruaril 2024.

*Registreerides koolitusele annad kinnituse, et oled tutvunud ja nõustud Eesti Siseaudiitorite Ühingu koolitustel osalemise põhimõtetega.

 

Lisateave

Küsimuste korral kirjuta ESAÜ koolituskoordinaator Deivile koolitus@siseaudit.ee 

Toimumise aeg
10:00 - 13:15
Body

Oleme kokku pannud veebiseminaride sarja „Üleminek uutele IIA standarditele ja standardite praktiline rakendamine“.

IIA on uuendanud siseaudiitori kutsetegevuse standardeid, andes rahvusvahelistele kutsetegevuse raampõhimõtetele IPPF (International Professional Practices Framework) uue ülesehituse ja värskendatud sisu.

Seminaride sarja eesmärk on anda edasi teadmised, kuidas parimal võimalikult viisil üle minna uuendatud standarditele ehk millised on muudatused standardites ning mida need siseauditi üksustele praktikas kaasa toovad. Samuti on läbiv teema standardite rakendamine praktikas ning heade praktikate ja kogemuste jagamine.

 

Veebiseminaride sarja 2. veebiseminar toimub 6. märtsil kell 15.20-17.00

 

2. seminari teemad:

II valdkond: Eetika ja professionaalsus

1. põhimõte – Kõlbelisuse väljendamine

  • Standard 1.1 Ausus ja ametialane julgus

  • Standard 1.2 Organisatsiooni eetilised ootused

  • Standard 1.3 Õiguspärane ja eetiline käitumine

2. põhimõte – Objektiivsuse säilitamine

  • Standard 2.1 Individuaalne objektiivsus

  • Standard 2.2 Objektiivsuse tagamine

  • Standard 2.3 Objektiivsuse kahjustuse avaldamine

3. põhimõte – Pädevuse väljendamine

  • Standard 3.1 Pädevus

  • Standard 3.2 Jätkuv ametialane areng

4. põhimõte – Nõutava ametialase hoolsuse rakendamine

  • Standard 4.1 Vastavus standarditele

  • Standard 4.2 Nõutav ametialane hoolsus

  • Standard 4.3 Professionaalne skeptitsism  

5. põhimõte – Konfidentsiaalsuse säilitamine

  • Standard 5.1 Informatsiooni kasutamine

  • Standard 5.2 Informatsiooni kaitse
     

Seminaride metoodika:

Seminaride käigus võrdleme varasemaid IIA standardeid (2017) uutega (2024) ning loome avatud diskussiooni, millist mõju avaldavad muudatused üksuste töökorraldusele ning igapäevasele auditeerimise praktikale. Vaatame läbi enim levinud viisid standarditest tulenevate nõuete täitmiseks ning käsitleme soovituslike viiside, kuidas tõendada nende nõuete täitmist.

Seminaride läbiviimise metoodika hõlmab endas lühiloenguid, arutelusid, grupitööd ja individuaalset tööd. Osalejad saavad teemade kohta nii teoreetilised kui ka praktilised teadmised. Rõhk on teemade praktilisel rakendamisel ning kursuse tulemusena saab osaleja oskused saadud teadmisi oma töös praktiliselt rakendada.

Toimumiskoht:
Koolitused toimuvad veebiseminari vormis MS Teams keskkonnas. Koolitusel osalemise lingi saadame registreerunutele hiljemalt päev enne veebiseminari toimumist e-kirjaga.

Veebiseminarid toimuvad 1 kord kuus kell 15.20-17.00 järgmistel kuupäevadel:
1. veebiseminar toimub 14.02.2024
2. veebiseminar toimub 06.03.2024
3. veebiseminar toimub 17.04.2024
4. veebiseminar toimub 08.05.2024
5. veebiseminar toimub 05.06.2024

Veebiseminaride teemad leiad koolituskavast. 

Maht:
Ühel seminaril osalemine annab 2 CPE punkti. Kogu seminaride sari annab 10 CPE punkti.

Lektor Mariliis MännikLektor:
Veebiseminare viib läbi ESAÜ liige Mariliis Männik (ASSA, CGAP, CCSA, CRMA). Mariliis omab 20-aastast töökogemust auditi valdkonnas nii avalikus sektoris (Rahandusministeeriumi finantskontrolli osakond, Siseministeeriumi siseauditi osakond) kui eraettevõtjana. Aastatel 2014-2018 tegutses ta Eesti Siseaudiitorite Ühingu tegevjuhi rollis ning hiljem ühingu juhatuse liikmena. Täiendavalt on Mariliis ennast rakendanud erinevate kvaliteedisüsteemide sertifitseeritud hindajana ning konsultandina nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil. Mariliis omab põhjalikke teadmisi IIA standarditest, omades standarditel põhinevate kvaliteedihindamiste läbiviimise kogemust ligi 15 erinevas organisatsioonis nii avalikus kui erasektoris ning omades sertifikaati Certificate of Accreditation in Internal Quality Assessment/Validation (2006).

Osavõtutasu:
Osaleda saab kogu sarja üritustel või ka ainult üksikutel seminaridel.

  • ESAÜ liikmetele 1 seminar 60 eurot ning korraga 5 seminari ostes 250 eurot
  • Mitteliikmetele 1 seminar 90 eurot ning korraga 5 seminari ostes 400 eurot

Osavõtutasu sisaldab koolitusmaterjale, mis tehakse koolitusel osalejatele kättesaadavaks digitaalselt. Koolituse arve esitatakse registreerunud osalejatele hiljemalt 5 tööpäeva jooksul peale koolituse toimumist. Koolituse sarja ostu puhul esitatakse arve peale viimase veebiseminari toimumist.

Kogu veebiseminaride sarjale registreerimiseks pane ennast kirja esimesele veebiseminarile ning seejärel anna teada oma soovist sarjapõhiselt tasuda ESAÜ koolituskoordinaator Deivile (koolitus@siseaudit.ee).

Registreerimine*

  • ESAÜ liikmed: logi kodulehele sisse, vali esilehel Kalendrist sündmus ja kliki punasel nupul "Salvesta registreerimine". E-kirjaga saadame Sulle meeldetuletuse enne sündmust.
  • Mitteliikmed: loo endale konto, lisa oma kontaktandmed arve koostamiseks ning registreeru liikmetele toodud juhiste järgi.
  • Registreerimise tühistamiseks logi kodulehele sisse, vali esilehel Kalendrist sündmus, kliki punasel nupul "Tühista registreerimine".
  • Registreeringut on võimalik tühistada kuni koolitusele registreerimise sulgemiseni. Registreerimine sulgub automaatselt 24h enne koolituse toimumist.

*Registreerides koolitusele annad kinnituse, et oled tutvunud ja nõustud Eesti Siseaudiitorite Ühingu koolitustel osalemise põhimõtetega.

Lisateave:
Küsimuste korral kirjuta ESAÜ koolituskoordinaator Deivile koolitus@siseaudit.ee 

Toimumise aeg
15:20 - 17:00
Asu Koolitused ja seminarid jälgima